Wawrzyńcowe Hudy na liście dziedzictwa kulturowego

Wawrzyńcowe Hudy na liście dziedzictwa kulturowego

 

Tegoroczna 45. edycja Wawrzyńcowych Hud była wyjątkowa. Ten piękny obyczaj palenia ognisk został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Impreza organizowana była w ramach projektu „Zawyskoj przy godnym ogniu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy Promocji Kultury.

Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach trwały dwa dni. Były jedną z największych atrakcji 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Sygnał do rozpoczęcia zabawy tradycyjnie ogłosiły trombity. Później publiczność i zespoły przywitał Tadeusz Piętka – wójt Gminy Ujsoły.  Imprezę brawurowo w oprawie góralskiej poprowadzili konferansjerzy Małgorzata Filary-Furowicz i Czesław Kobielus.

Na scenie ujsolskiego amfiteatru zaprezentowały się zespoły z wielu rejonów świata. W sobotę 5 sierpnia przed publicznością wystąpiła grupa z Chile. Reprezentanci kraju z Ameryki Południowej zachwycili oryginalnym programem i nietuzinkowymi strojami. Żywiołowy pokaz widzowie przyjęli z zachwytem. Tego dnia licznie zgromadzona publika miała okazję także oklaskiwać taneczne i wokalne popisy Serbów. Polskę reprezentowały: Hulajniki z Milówki, Ziemia Rajczańska z Rajczy oraz Szamotuły.

Sobotnie popołudnie było szczególne pod względem ważnych wydarzeń. 60 lat istnienia obchodzą w tym roku Młode Juhasy. W Ujsołach zespół zaprezentował między innymi program o pochodzeniu Wawrzyńcowych Hud. Został także wyróżniony nagrodą Komitetu Koordynacyjnego TKB za dokonania na rzecz tego prestiżowego festiwalu. Nagrodę Juhasom wręczył na scenie Lesław Werpachowski – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej w obecności wójta Tadeusza Piętki. Warto dodać, że zespół prowadzą Gabriela Biegun i Czesław Kobielus, którzy odebrali wyróżnienie.

Kulminacyjnym punktem sobotniego wieczoru było zapalenie prawie 30 metrowej hudy usytuowanej nad Bystrą. Wydarzenie poprzedziła ceremonia odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej wpisaniu Wawrzyńcowych Hud na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W wydarzeniu brał udział Grzegorz Puda - minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Łukasz Wieczorek z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wójt Tadeusz Piętka. Minister ufundował tablicę. Od wielu lat jest też zafascynowany Hudami w Ujsołach i wspiera aktywnie działania, które podnoszą prestiż tego wydarzenia i służą promocji lokalnego folkloru i tradycji Górali Ujsolskich.  

Po widowiskowym rozpaleniu hudy  - ponad dwutysięczna widownia bawiła się do późnych godzin nocnych przy muzyce zespołu Howerna.

W niedziele 6 sierpnia w Ujsołach gościły zespoły z Wilamowic, Kotarzenie z Brennej, Żywczanie z Żywca oraz grupy ze Słowenii i Turcji. Finałowy koncert dała Tekla Klebetnica.

W trakcie Wawrzyńcowych Hud odbywały się także warsztaty budowy instrumentów ludowych. Uczestnicy próbowali wykonać regionalne gwizdki i fujarki. Była także okazja, aby sobie samemu wykonać ciekawą biżuterię metodą sutasz. Po raz pierwszy w historii imprezy przeprowadzono konkurs „Zawyskoj przy godnym ogniu”. Do rywalizacji przystąpiło sześciu chętnych. Jury brało pod uwagę natężenie oraz interpretację tego regionalnego zaśpiewu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni za udział.

Ciekawie prezentował się także kiermasz rękodzieła. Kupić można było ceramikę, rzeźby, wyroby z wełny i wyszydełkowane. Nadleśnictwo Ujsoły przygotowało stoisko przyrodniczo-edukacyjne promujące działalność tej jednostki. Były jak zwykle smakowite dania i potrawy regionalne serwowane przez KGW z Glinki i ze Złatnej. Ogromnym powodzeniem cieszyły się placki ziemniaczane smażone na blasze przez strażaków z Ujsół. Wszystkich atrakcji nie sposób wymienić. Ci którzy byli wiedzą, że było wspaniale. Inni muszą zaczekać na Hudy rok.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się posłowie na Sejm RP, samorządowcy wojewódzcy, powiatowi i gminni. Wszyscy zostali serdecznie przywitani przez wójta z Ujsół.

Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują sponsorom; Bankowi Spółdzielczemu z Rajczy oraz Spółce Beskid Żywiec. Związkowi Międzygminnemu ds. Ekologii w Żywcu.

Serdeczne podziękowania także dla KGW Glinka i Złatna, Nadleśnictwu Ujsoły oraz dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, aby impreza została zorganizowana.