Zwyk Bacowski - magia tradycji

Zwyk Bacowski - magia tradycji

W sobotnie popołudnie 10 czerwca w Osadzie Pasterskiej w Soblówce odbył się XVI Zwyk Bacowski. Ta plenerowa impreza nawiązuje do dziedzictwa kulturowego Gminy Ujsoły  – szczególnie pasterstwa.

Impreza rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Prałata Józefa Nędzę, ks. Ryszarda Kubasiaka – proboszcza Parafii w Soblówce i ks. Stanisława Krużla – byłego, długoletniego proboszcza tej Parafii. Nabożeństwo miało wyjątkowy charakter z trombitami i pocztem sztandarowym Górali Żywieckich.  Nie brakowało odniesień do pasterstwa. Przywoływana była także sylwetka legendarnego bacy Tadeusza Szczechowicza, który prawie pół wieku wypasał owce na terenie Soblówki i okolic. Jego śmierć w 2022 roku była dla wielu końcem pewnej epoki pasterskiej. Po mszy publiczność i wszystkich przybyłych gości przywitał Tadeusz Piętka – wójt Gminy Ujsoły.  Zwyk uświetnili swoją obecnością Kazimierz Matuszny – poseł na Sejm RP, Andrzej Kalata – starosta żywiecki oraz Grzegorz Rybarski – radny powiatu żywieckiego. Robert Karpeta – z-ca dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich przy UM w Katowicach.  Dušan Jendrašík – starosta gminy Novot'. Paweł Konstanty – nadleśniczy Nadleśnictwa Ujsoły. Obecni byli także przedstawiciele Rady Gminy Ujsoły w tym Władysława Salachna – przewodnicząca Rady Gminy Ujsoły oraz jej zastępca Maria Kotrys. W oryginalnym stroju na imprezie pojawił się wojewoda wałaski – Józef Michałek – legenda pasterstwa karpackiego.

Wójt Tadeusz Piętka wspominał legendarnego już bacę Szczechowicza. Odtworzona została także archiwalna wypowiedź bacy z Ratułowa, którego portrety zostały ustawione na scenie. Po części liturgicznej i oficjalnym otwarciu imprezy – poświęcono owce zgromadzone w kosorze.

W części artystycznej na scenie amfiteatru zaprezentował się zespół „Na Bystrej”. Wystąpiły „Młode Juhasy” z Ujsół oraz kapela „Beskidzcy Zbóje” z Ustronia. Publiczność bawiła kapela „Wierchy”. Pięknie zagrał na heligonce Franciszek Czaniecki ze Złatnej a „Bosorki spod Muńcoła” zaprezentowały swój kunszt wokalny.

W programie imprezy znalazły się pokazy „klagania” mleka, degustacja serów owczych (buncu) oraz pokaz mielenia krzycy na żarnach (młynku). Były stoiska z rękodziełem, stoiska gastronomiczne z kuchnią regionalną, którą serwowały między innymi panie z KGW Soblówka. Skosztować można było także „specjałów” z kuchni inspirowanej naturą i produktami pozyskiwanymi z runa leśnego.

Impreza była organizowana w ramach projektu „Wejść w przeszłość”, współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury. EtnoPolska. Edycja 2023

 Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach składa szczególne podziękowania dla dyrekcji Beskid Żywiec Sp. z o.o. – panom: Jerzemu Klisiowi (prezesowi) oraz Przemysławowi Sufa—Rajskiemu  (dyrektorowi) za wsparcie finansowe imprezy.

Serdeczne podziękowania składamy także dla OSP Soblówka oraz KGW z Soblówki. Bez Waszej pomocy trudno byłoby nam zorganizować to wydarzenie, które z roku na rok zyskuje coraz więcej sympatyków. Odwiedzają nas goście z całej Polski. To bardzo miłe i myślimy, że Zwyk działa jak magnes na ludzi, ponieważ jest świadectwem żywej i autentycznej tradycji Gminy Ujsoły.

Impreza była organizowana w ramach projektu „Wejść w przeszłość”, współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury. EtnoPolska. Edycja 2023