Cichowiańskie Zapusty w Soblówce

Cichowiańskie Zapusty w Soblówce

W dniu 7 lutego br. w Wiejskim Domu Kultury odbyły się "Cichowiańskie Zapusty" organizowane przez LGD "Żywiecki Raj" oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ujsołach.

„Nasze drogie dziatki dzisiaj są ostatki,

więc suknie wkładajcie i na bal się wybierajcie

a na balu dużo jedzcie i pijcie,

chociaż będzie boleć głowa bo już niedługo Środa Popielcowa…”

W gwarze góralskiej ostatki  to inaczej „zapusty”, jest to czas, w którym biesiadnicy raczą się tłustym, wykwintnym jedzeniem, bawią się, tańczą i śpiewają. Czas ten, to ostatnie „podrygi” karnawału przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Tegoroczne zapusty w Gminie Ujsoły odbyły się w Soblówce, w ramach cyklu spotkań „Wieczorki Muzyczne z Góralami” organizowanych przez Lokalną Grupę Działania „Żywiecki Raj” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ujsołach.

Program imprezy był bardzo zróżnicowany, miały miejsce występy folklorystycznych grup dziecięco-młodzieżowych takich jak „Jedlicka” z Glinki i  Młode Juhasy z Ujsół, swój program artystyczny przedstawiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Soblówce. Usłyszeliśmy zabawne gawędy w wykonaniu pani Janiny Zoń i oczywiście jak to na ostatkach bywa tańcom nie było końca, a „pod nogę” przygrywała nam Kapela „Selesz”. Piękna, zimowa aura zachęcała do skorzystania z przejażdżek  kuligowych a prawdziwy „raj” dla naszych podniebień przygotowały Gaździnki z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Ujsoły częstując wszystkich najrozmaitszymi, zapustnymi potrawami, wyjątkowymi ze względu na swój regionalny charakter. Była okazja zajadać się m.in. zupą z kwacka, świńską nogą wędzoną, kapustą zasmażaną, golonkiem w piwie, nadziewaną roladą z kury, bigosem, kluskami „cikowkami” i oczywiście na słodko: pączkami, chrustem, różami karnawałowymi, zawijańcem z makiem. W przerwach miedzy degustacją i występami można było posłuchać o dawnych tradycjach zapustnych takich jak znaczenie długości karnawału przy planowaniu zamążpójścia czy konieczności tzw „obtańcowywania” plonów. Dodatkową atrakcją była możliwość nauczenia się trudnej sztuki koronkarskiej oraz wykonywania kwiatów z bibuły-krepiny, Panie  instruktorki wyczarowywały prawdziwe cudeńka i udzielały porad jak je własnoręcznie wykonać.

 

Składamy serdeczne podziękowania Przedstawicielom Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”, Panu Wójtowi Gminy Ujsoły Tadeuszowi Piętce,  Gospodyniom  Kół Gospodyń Wiejskich z Ujsół, Soblówki, Glinki i Złatnej, Opiekunom zespołów, Instruktorom a także wszystkim,  którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej imprezy. Mamy nadzięję spotkać sie na zapustach znów za rok.

Poniżej fotorelacja: