Na ludowo i z przytupem…

Na ludowo i z przytupem…

17 października w Wiejskim Domu Kultury w Soblówce, odbyła się „Biesiada Regionalna” wieńcząca 8-dniowy cykl warsztatów  kulinarnych, odbywających się w ramach projektu p.n. „Tradycyjny smak na współczesnym stole”. Projekt realizowany jest przez Członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Ujsoły,  a w główniej mierze przez Gaździny Kół Gospodyń Wiejskich z ujsolskich sołectw.  Warsztaty przeprowadził profesjonalny kucharz pan Józef Pytlarz, wyspecjalizowany w kuchni tradycyjnej. 

Biesiadę uświetnili zaproszeni Goście, którzy  z zachwytem degustowali tradycyjne potrawy, przygotowane przez ubrane w piękne stroje regionalne Gaździny z naszej gminy. Wójt Gminy Ujsoły Tadeusz Piętka zaznaczył, że spotkanie to ma wyjątkowy charakter ale  nie tylko ze względu na suto zastawiony stół  lecz przez atmosferę wzajemnej życzliwości, która narodziła się w drodze integracji pogłębianej w czasie  warsztatów kulinarnych. Menu było bardzo zróżnicowane i bogate, składały się na nie dania mięsne takie jak: golonka marynowana w jarzynach, steki z pieczarkami, eskalopki, dodatki w postaci kopytek, kapusty zasmażanej, była również zupa - krem z dyni i brokułów,  tzw zimna płyta: szynka z chrzanem, galantyna czyli kurczak nadziewany na zimno, śledź po japońsku, sałatka z selera, sałatka  z brokułów ze słonecznikiem, szynka faszerowana z chrzanem i serem fetą, sałatka z buraczków czerwonych z dodatkiem jabłek i cebuli no i oczywiście specjalności naszych Gospodyń smaczne ciasta i … nalewki.

Podczas przygotowywania biesiady bardzo przydatne okazały się umiejętności, które Gaździny nabyły w czasie wykładu prowadzonego przez znanego kelnera pana Tadeusza Bargiela,  było ono poświęcone sztuce dekorowania stołu na różne okazje. Panie posiadły umiejętność składania serwetek, odpowiedniego układania sztućców i przeznaczenie poszczególnych rodzajów szkła stołowego. W czasie imprezy stoły były  wspaniale udekorowane, w sposób bardzo gustowny, z elementami regionalizmu, z palącymi się świecami włożonymi do dużych czerwonych jabłek. Całości dopełniła kapela góralska przy której bawiliśmy się do późnych godzin nocnych.

Efektem projektu dla młodych Gospodyń będzie publikacja książkowa w której zawarte zostaną nie tylko przepisy kulinarne poznane w czasie warsztatów ale również te których autorkami są nasze Gaździny i za które otrzymywały nagrody na szczeblu powiatowym.

Zachęcamy wszystkich  do pracy w Stowarzyszeniu, nasze spotkania to nie tylko przyjemne spędzanie wolnego czasu ale również praca związana z pielęgnowaniem i przekazywaniem spuścizny kulturowej naszej Gminy młodym pokoleniom.