Święto Bacowskie

Święto Bacowskie

Zgodnie z kilkusetletnią tradycją górali karpackich sezon pasterski rozpoczyna się na św. Wojciecha, tj 23 kwietnia a kończy się na św. Michała tj. 29 września. Rokrocznie do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na uroczyste nabożeństwo przybywają w tradycyjnych strojach górale z Podhala, Orawy, Piszu, Gorców, Beskidu Sląskiego i Żywieckiego, aby na Święcie Bacowskim modlić się o pomyślność, zdrowie i siły dla rodzin góralskich, które wierni tradycji swoich przodków trudnią się hodowla i wypasem owiec w górach.

Beskid Żywiecki reprezentowało Stowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej z młodzieżowym zespołem regionalnym „Cichowianie” z Soblówki - Gminy Ujsoły, która jako jedna z nielicznych, szczyci się statusem "Gminy Karpackiej" .

Uroczysta Msza Św. rozpoczęła się od pobrania wody ze studni sanatoryjnej, która poświęcona przez kapłanów służy do pokropienia owiec w czasie wiosennego obrządku mieszania stada. 

Mszy przewodniczył ksiądz Stanisław Wojcieszak z Limanowej, który stwierdził, iż ”wzorem miłości pasterzy jest Jezus Dobry Pasterz, który jawi się jako Pasterz zatroskany o swoje owce
i zobowiązuje do dawania świadectwa Chrystusowi Zmartwychwstałemu na halach i w szałasach pasterskich też. Posługa Pasterzy w Biblii była zawsze rolą przywódcy który miał władzę nad stadem, obowiązek opieki i zaradzanie potrzebom poszczególnych owiec. Kościół założony przez Chrystusa też jest porównany do Owczarni, a kapłani to pasterze ale i władcy świeccy powinni czerpać z tego wzoru. Dobry Pasterz nie będzie lekceważył Narodu, pójdzie z owcami drogą Prawdy. Dokąd zmierza nasza Ojczyzna? - zapytywał kapłan – Dokąd  prowadzą ją pasterze”.

W procesji z darami Bacowie przynieśli przed ołtarz owieczkę oraz oscypki, bryndzę i bundz.
W czasie uroczystej Mszy przygrywała kapela związku Podhalan z Ludźmierza „Podhalanie”
i Zespół „Cichowianie” ze Soblówki.

Kustosz Sanktuarium, ksiądz Proboszcz Tadeusz Juhas z ołtarza serdecznie dziękował za przybycie, muzykę i śpiew góralom ze Soblówki i z duma zaznaczył, że Pasterzem Chrystusowym Parafii
w Soblówce, jest ksiądz Stanisław Króżel, góral pochodzący z Podhala z Wróblówki.

Po liturgii Kapłani przekazywali wszystkim Bacom i Juhasom poświęconą wodę i szczapę świerkową z poświęconego w Wielką Sobotę ognia, który służy do zapalenia watry w bacówkach
w całych polskich Karpatach. Po Mszy Św. uroczyście poświęcony został kierdel owiec. W ustawionym namiocie multimedialnym prezentowany był projekt „Karpaty łączą” dla wdrożenia Konwencji Karpackiej – działania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Karpat. Pod namiotem można było obejrzeć wystawę pasterska, prezentację programu Owca Plus w Beskidach, posłuchać muzyki i śpiewu z Podhala, Gorców i Żywiecczyzny, degustować produkty gospodarki pasterskiej oraz posilić się przy wspólnym obiedzie. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała obrządkom w czasie Święta Bacowskiego. Był to pierwszy, wiosenny tegoroczny redyk na Podhalu. Mieszania owiec, będą się odbywać cyklicznie wszędzie tam gdzie są kulturowo wypasane owce tj. po całych Karpatach. W Soblówce będzie to 3 czerwca 2012 i serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników gór, owiec, przyrody i tradycji.

 

                                                                                                                        tekst i foto: Marian Sporek.