Ujsoły przyjazne niepełnosprawnym…

Ujsoły przyjazne niepełnosprawnym…

 

 

 







„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
             nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
                                             Jan Paweł II

 

          W dniu 31.03.2014 r. w Geoparku „Glinka” w Ujsołach odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie trwającego od listopada ubiegłego roku transgranicznego projektu pn. „Pogranicze bez barier” realizowanego wspólnie z gminą Novot ze Słowacji. Głównym jego założeniem było wytyczenie w górach na terenie Gminy Ujsoły 15 km szlaku skiturowego dla osób niewidomych i słabo widzących oraz przeszkolenie grupy wolontariuszy w zakresie pomocy tym osobom w  czasie wędrowania. Pomysłodawcą tego ze wszech miar  nowatorskiego przedsięwzięcia był  Bogumił Kanik – ratownik GOPR, Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku-Białej, który przekonał do jego realizacji samorząd Gminy Ujsoły.

           Konferencja zgromadziła licznych reprezentantów polskich i słowackich władz samorządowych,  przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za wydatkowanie środków unijnych  a przede wszystkim tych, do których projekt był skierowany, czyli przedstawicieli  środowisk osób niewidomych  (Polskiego Związku Niewidomych oraz PFRON-u).

          Głównym gościem spotkania  był Francuz - Gerard Muller, chorujący od 20 lat na zwyrodnienie siatkówki, czego następstwem była  utrata wzroku.

          W czasie swojego wystąpienia zaprezentował on białą laskę z wmontowaną aplikacją GPS, która nie tylko  ułatwia mu codzienne życie, ale  również  umożliwia samodzielne uprawianie sportów.

          Inspirującym prelekcjom przysłuchiwali się m.in.   Małgorzata Pępek – poseł na Sejm RP , Adam Matusiewicz – były marszałek województwa ślą skiego,  Lucyna Kręcichwost – radna województwa śląskiego, nadleśniczy Nadleśnictwa Ujsoły a jednocześnie radny powiatu żywieckiego  Józef Worek, Adam Janota - przewodniczący Rady Gminy w Ujsołach wraz z radnymi Władysławą Salachna oraz Wiesławem Mizią,   Grzegorz Gołda – dyrektor  Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Polsko – Słowackiej,  Marcin Filip – dyrektor Stowarzyszenia Euroregion Beskidy, Kazimierz Dul – kierownik Zespołu Zadaniowego w Bielsku – Białej, Anna Wandzel – dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON w Katowicach, starostowie słowackich gmin Novot i Zakamene ; Franciszek Poleta oraz Milan Vrabel.

         Priorytetem konferencji było pokazanie , że zawsze na początku wszystkiego jest marzenie . Zwykle szalone i  wywracające świat na opak. A póżniej ludzie, którzy nie boją się to marzenie sprowadzić z obłoków na ziemię , ludzie, którzy nie boją się wyjść poza siebie i  przekroczyć granice tego  co już raczej nie mieści się w głowie.

          Wójt Gminy Ujsoły Tadeusz Piętka otwierając konferencję powiedział m.in.: „ Tu u nas w Ujsołach nigdy nie było zgody na istnienie granic. I tych państwowych ( bo nawet wtedy kiedy słupków granicznych pilnowano tu z bronią w ręku, to góral i tak przechodził mówiąc – nady tyn som wiater duje z tej i z tamtej strony, ty same smyrecki rosnom, to same słownecko świyci ) i tych które powstawały i wciąż powstają w naszych głowach. Dlatego to właśnie tu w Ujsołach, a nie gdzie indziej mógł powstać ten  szlak. Szlak, który jeśli już mieści się ludziom w głowie, to z wielkim trudem. Bo jak to? Bez oczu zdobywać szczyty ? Trzeba być doprawdy nieco szalonym, żeby coś takiego wymyślić i zrealizować.”

          Podsumowaniem konferencji była deklaracja o przystąpieniu w najbliższym czasie  do kolejnego etapu  działania polegającego m.in. na zastosowaniu w praktyce aplikacji GPS umożliwiającej osobom niepełnosprawnym samodzielne pokonywanie szlaku skiturowego w Ujsołach.

          Na zakończenie wójt Tadeusz Piętka wręczył panu Bogumiłowi Kanikowi ujsolską palicę, aby na swojej drodze do realizacji kolejnych marzeń mógł się nią od czasu do czasu podeprzeć oraz kapelusz jako znak przyjęcia do społeczności ujsolskich górali.

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy