XVII Zwyk Bacowski w Soblówce - czyli Święto Tradycji Pasterskich i Kultury Góralskiej

XVII Zwyk Bacowski w Soblówce - czyli Święto Tradycji Pasterskich i Kultury Góralskiej

15 czerwca w malowniczej miejscowości Soblówka odbył się XVII Zwyk Bacowski, wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło miłośników tradycji pasterskich i kultury góralskiej. To coroczne święto jest nie tylko okazją do promocji dorobku kulturowego Gminy Ujsoły, ale także do wspólnego celebrowania bogatej historii i zwyczajów regionu.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 13:00 plenerową Mszą Świętą, która zgromadziła licznych uczestników i mieszkańców. Eucharystię celebrował ks. Ryszard Kubasiak – proboszcz miejscowej parafii. Po części religijnej - gości przywitał Tadeusz Piętka – Wójt Gminy Ujsoły. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Andrzej Kalata – Senator RP, Adrian Midor – Starosta Żywiecki, Stanisław Baczyński – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Grzegorz Rybarski – Radny Powiatu Żywieckiego, Robert Karpeta -  Zastępca Dyrektora Departamentu Terenów Wiejskich z Katowic, Mariola Olesiak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ujsoły, Jan Ficoń – Prezes KŁ „Głuszec”, Przemysław Sufa-Rajski – Dyrektor Naczelny Spółki Beskid Żywiec oraz Marian Sporek – legendarny gospodarz z Soblówki – pomysłodawca imprezy. Nie mogło oczywiście zabraknąć radnych z lokalnego samorządu oraz Bacy Tadeusza Szczechowicza (wraz z szacowną familią), który kontynuuje tradycje pasterskie swojego ojca i prowadzi bacówkę w Królowej, gdzie można kupić przepyszne oscypki i spróbować rześkiej żętycy.  Po oficjalnej części przyszedł czas na wiosenne obrzędy pasterskie, które przeniosły zebranych w świat dawnych tradycji i zwyczajów związanych z pasterstwem. W tym na szczególną uwagę zasługuje obrzęd poświęcenia owiec. Później na scenie pojawiły się zespoły i kapele, które swoimi występami wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Wśród nich znalazły się Grajki z Lalik – zespół, który swoimi melodiami przypomniał o bogactwie muzyki góralskiej. PoGrani z Glinki – grupa, która zaprezentowała tradycyjne pieśni i tańce regionu oraz Wierchy z Milówki – kapela, która swoim występem zachwyciła zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Nie zabrakło również atrakcji dla miłośników regionalnej kuchni. Na stoiskach można było skosztować tradycyjnych potraw, a pokaz wyrobu sera owczego oraz jego degustacja przyciągnęły wielu smakoszy. Bunc - tradycyjny ser wytwarzany z mleka owczego, był jednym z głównych bohaterów kulinarnych tego dnia. Jego unikalny smak i aromat są jednym z symboli góralskiej kultury i tradycji pasterskich. Panie z KGW Soblówka serwowały przepyszną góralską kwaśnicę, golonko i inne specjały z gaździńskiej kuchni. Dla dzieci przygotowano zamek dmuchany i słodkości.

Warto dodać, że wypasanie owiec to nieodłączny element życia górali, a kultura ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W Soblówce, jak i w całym regionie, pasterstwo odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości. Tradycyjne metody wypasu, w tym prowadzenie owiec na hale i bacówki, są pielęgnowane przez Tadeusza Szczechowicza, który dba o zachowanie tych unikalnych zwyczajów.  Jednym z najbardziej znanych i szanowanych pasterzy w Soblówce jest baca Tadeusz Szczechowicz. Jego wiedza i doświadczenie w zakresie wypasu owiec oraz produkcji oscypków są nieocenione. Baca Tadeusz jest nie tylko strażnikiem tradycji, ale także mentorem dla młodszych pokoleń, które pragną kontynuować pasterskie dziedzictwo. Jego obecność na XVII Zwyku Bacowskim jest zawsze wyjątkowym wyróżnieniem i przypomnieniem o znaczeniu pasterstwa w życiu społeczności góralskiej.

XVII Zwyk Bacowski w Soblówce to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gminy Ujsoły. To nie tylko święto tradycji pasterskich, ale także doskonała okazja do promocji kultury góralskiej i integracji lokalnej społeczności. Każdy, kto wziął udział w tym wyjątkowym dniu, z pewnością wrócił do domu z niezapomnianymi wspomnieniami i nową wiedzą na temat bogatej historii regionu.

Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach dziękuje za sponsorowanie imprezy Panu Adamowi Jakubcowi – Prezesowi Zarządu Śląskiego Rynku Hurtowego „Obroki” w Katowicach. Panu Krzysztofowi Świniańskiemu za ufundowanie atrakcji dla dzieci, Strażakom z OSP Soblówka za pomoc logistyczną w czasie imprezy, Pani Barbarze Rybarskiej – Radnej Samorządowej reprezentującej Sołectwo Soblówka za prowadzenie góralskiej konferansjerki.