Dożynki Gminno-Parafialne w Ujsołach

Dożynki Gminno-Parafialne w Ujsołach

Niedziela 11 września w Ujsołach była dożynkowa. To doroczne święto rolników i gospodarzy wpisało się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w Gminie Ujsoły. Choć lokalnie odchodzi się już od intensywnej gospodarki na roli – to jednak dożynki są wciąż okazją do podsumowań i refleksji. Pozwalają także na chwilę wytchnienia w natłoku codziennych pilnych spraw.

Nie inaczej było w tym roku. Impreza rozpoczęła się w ujsolskim amfiteatrze. Tutaj zameldowały się wszystkie ekipy. Oryginalnie już na początku zaprezentowało się Sołectwo Złatna, które dotarło do Ujsół na traktorach. Przed sceną uformował się barwny korowód dożynkowy. W nim znalazły się poczty sztandarowe, starostowie dożynek, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Rad Sołeckich, a także wójt gminy, radni gminni oraz zaproszeni goście. Rytm przemarszu do kościoła parafialnego w Ujsołach nadawała kapela regionalna „Selesz”. Przed tutejszą świątynią orszak dożynkowy powitał ks. Grzegorz Badura - proboszcz tutejszej parafii pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika. Po poświęceniu zebranych przed kościołem – wprowadził wszystkich uroczyście do środka i rozpoczął podniosłą mszę dziękczynną dożynkową.  Podczas niej głos zabrał wójt Tadeusz Piętka, który nawiązał do idei ziemi karmicielki i jej roli w życiu rolników i gospodarzy. Przy tej okazji odwołał się do losów Macieja Boryny – bohatera powieści Chłopi Władysława Stanisława Reymonta. Piękną oprawę uroczystości zapewnił chór parafialny z Ujsół. Nie mogło oczywiście zabraknąć takich elementów jak wieńce dożynkowe, kołacze, chleby i bogate zdobnictwo związane z tradycją dożynkową. Pięknie przystrojony ołtarz podkreślał rangę uroczystości. Dary przed ołtarzem składali wójt Gminy Ujsoły, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Soblówki, Ujsół, Złatnej i Glinki, starostowie dożynek,  przedstawiciele Rady Gminy Ujsoły oraz Klubu Seniora z Ujsół.

Druga część uroczystości odbyła się w amfiteatrze. Tutaj wójt Tadeusz Piętka odebrał z rąk Państwa Bernadety i Jerzego Sypułów - starostów dożynek, symboliczny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Kazimierz Matuszny – poseł na Sejm RP, Stanisław Baczyński – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Andrzej Kalata – starosta żywiecki, Grzegorz Rybarski – radny powiatowy. Symboliczne były prezenty, które starostowie dożynek otrzymali na scenie. Sierp i siekiera zawsze znajdą swoje miejsce w gospodarstwie. Dorobek Bernadety i Jerzego Sypułów podsumowała Jolanta Kołodziej - zarządzająca Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Ujsołach.

W części obrzędowej i artystycznej wystąpił zespół „Na Bystrej” z repertuarem popularnych i znanych piosenek biesiadnych. Publiczność bawiła także kapela góralska „Hajduk” ze Szczyrku. A Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej w Glince reprezentowana była przez Zuzannę Kitę, Vanessę Simiak oraz Huberta Koconia, którzy wystawili regionalne anegdoty i przypowieści. Imprezę zakończyła prezentacja muzyki tanecznej oprawie dzidżejowskiej.

Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Ujsołach składa serdeczne podziękowania dla: - ks. Grzegorza Badury – proboszcza Parafii pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika za odprawienie mszy i wygłoszenie homilii,  Bernadecie Sypule – sołtys i Radzie Sołeckiej z Ujsół – za ufundowanie kwaśnicy, grochówki, bułek oraz napoi. Kołom Gospodyń Wiejskich z Ujsół, Złatnej, Soblówki i Glinki za przygotowanie degustacji. Pocztom sztandarowym z OSP z Ujsół i Złatnej. Kołom Łowieckim „Głuszec” z Rajczy i „Cyranka” z Oświęcimia. Strażakom ze Złatnej i Ujsół za zabezpieczenie przemarszu korowodu dożynkowego. Szczególne podziękowania za przekazane płody rolne dla: Ireny Paździorko, Anny Kiełbasy, Anieli Nowak, Małgorzaty Kocoń. Krystyny i Kazimierza Łajczaków.