Atrakcje w Gminie Ujsoły
Szlaki
SZKLANY SZLAK
„Szklany szlak” obejmuje materialne pozostałości dawnego majątku Wielopolskich i Habsburgów zlokalizowane na terenie gminy Ujsoły i nawiązuje do działającej na terenie Złatnej leśnej huty szkła.
- Leśniczówka zwana Starym Dworem lub zarządówką. Powstała według projektu Karola Pietchki z roku 1853. Ten modrzewiowy budynek zbudowany jest wg wzorców szwajcarskich. Architektura charakteryzuje się bogatym zdobnictwem Budynek zbudowany jest z bali drewnianych o konstrukcji wieńcowej ułożonej na wysokiej podmurówce z kamienia. Służył jako mieszkanie zarządcom majątku Habsburgów. Zespół 200-letnich lip obok Starego Dworu w Złatnej-pomnik przyrody.
- Gajówka położona na przeciw Leśniczówki, wybudowana około roku 1890, służyła jako mieszkanie i pomieszczenie służbowe gajowych pracujących w habsburskich lasach. Obok gajówki znajduje się krzyż powstały prawdopodobnie bezpośrednio po budowie budynku.
- Kaplica w Złatnej - zaprojektowana przez Włodzimierza Chwiruta zarządcę lasów Habsburgów. Budowę rozpoczęto w roku 1930, kaplica zbudowana jest w stylu góralskim, z drewna świerkowego pozyskanego z miejscowych lasów.
- Źródełko Matki Boskiej. Źródełko siarkowe położone jest w dolinie tzw. Śmierdzącego Potoku. Jest to źródło uskokowe w warstwach pstrych łupków. Warstwą wodonośną są gruboławicowe piaskowce i łupki warstw magurskich. Woda ze źródła jest bezbarwna z zapachem siarkowodoru. Najstarsze informacje o istnieniu na tym terenie źródeł siarkowych pochodzą z roku 1891.
- Huta szkła . Pozostałości po działającej w latach 1815-1875 leśnej hucie szkła. W hucie produkowano szkło okienne, naczynia szklane kolorowe, a także różnej wielkości flaszki, karafki, kielichy, kieliszki, różnego rodzaju i kształtu wisiorki i paciorki. W manufakturze powstawały też grube tafle szklane, figurki, świeczniki – lichtarze i świeczniki - pająki. Do dziś zachowały się pozostałości pieca hutniczego, zarys fundamentów zabudowań huty oraz krzyż/ Świątek.
- Świątek, Krzyż Boża Męka z roku 1833. Na kamiennej podmurówce znajduje się czworościenny kamienny postument z cokołem i gzymsem, na którym posadowiono betonowy krzyż z żeliwnym odlewem Ukrzyżowanego Chrystusa. Na frontowej ścianie postumentu płaskorzeźba Matki Boskiej Poniżej napis w języku niemieckim:ANDENKEN/VON/JOSEPH GOTTLICHER/GEORG FRENZEL/FELIKS GOTTLICHER/ANNO 1833. W tłumaczeniu na język polski: Pamiątka od Józefa Gottlichera, Jerzego Frenzela, Feliksa Gottlichera w roku 1833.
SZLAK PASTERSKI
7 km trasa zaczyna się od Osady Pasterskiej w Soblówce i wiedzie, malowniczą górską ścieżką, do granicy z Gminą Zakamenne, gdzie łączy się na górze Oszus z 14 km trasą po stronie słowackiej, prowadzącej przez - Delená voda - Krížne cesty – Kaňovky - Vlkov vrch- Maršálkov grúň do Kalvárii.Trasa ta jest popularna zarówno latem jak i zimą.Co roku w ostatnią sobotę sierpnia na szczycie góry Oszus odprawiana jest wspólna polsko - słowacka Msza Święta.
SZLAK PAPIESKI w Gminie Ujsoły zaczyna się w centrum Ujsół obok Kościoła pod wezwaniem św. Józefa Robotnika i biegnie przez przysiółki: Głębokie, Złatną, Złatną hutę i Szeroki Kamieniec na szczyt Lipowskiej. Dalej przez Boraczą i Halę Kręcichwosty, skąd wiodąc ponownie przez Ujsoły zmierza przez Jaworskie, Muńcuł i Kotarz na górę Rycerzową. Stamtąd przez Hutyrową, Morgi i Soblówkę prowadzi do centrum Ujsół. Łączna długość Szlaku Papieskiego to około 50 km.Na najbardziej malowniczym odcinku Szlaku Papieskiego wiodącym ze Złatnej Huty na szczyt Lipowskiej wytyczoną Drogę Światła. Składa się na nią czternaście stacji opartych na tekstach Ewangelii i Dziejów Apostolskich, opowiadających o kolejnych spotkaniach zmartwychwstałego Jezusa z bliskimi mu ludźmi. Każda z wymienionych stacji ma formę skalnego głazu, na którym widnieją: wizerunek Ojca Świętego, nazwa stacji i jej motyw przewodni.
Na szlaku papieskim powstała Droga Różańca Świętego wiodąca od Kościoła w Soblówce do polany na Rycerzowej. W 2007 roku ks.bp Tadeusz Rakoczy poświęcił 20 tajemnic różańca św. umieszczonych na skalnych głazach, które zostały rozmieszczone na malowniczej trasie prowadzącej na Halę Rycerzową. Co roku w ostatnią sobotę września wierni z Parafii Niepokalanego Serca NMP w Soblówce i okolic uczestniczą w rozważaniach tajemnic różańca św. i Mszy Św. na Rycerzowej.
SZLAKI KONNE
W czasach obecnych, gdy poszukuje się coraz mocniejszych wrażeń i pomysłów na spędzanie wolnego czasu, przemierzanie górskich tras na końskim grzbiecie jest "strzałem w dziesiątkę". Dlatego na terenie gminy znajdują się szlaki konne, przecinające najpiękniejsze rejony Beskidu Żywieckiego. Beskidzki Szlak Konny Tysięczników liczy około 120 kilometrów i obejmuje cały Beskid Żywicki. Można go pokonać w ciągu pięciu dni, bo został tak poprowadzony, że po drodze można skorzystać z noclegu w schroniskach (m.in. Przysłop, Wielka Racza, Rysianka, Lipowska, Przegibek) lub gospodarstwach turystycznych. Szlak został oznaczony kolorem zielonym i pomarańczowym.
Szlak Nordic Walking: ulotka_nordic_walking.pdf