Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Ujsoły

Dnia 6 września 2016 r.w Izbie Regionalnej w Glince odbyło się spotkanie Członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Ujsoły. Spotkanie to było pierwszym w ramach projektu pt. „Tradycyjny smak na współczesnym stole” i obejmowało prelekcję multimedialną przedstawioną przez panią Barbarę Rosiek - etnografa i pracownika Miejskiego Muzeum w Żywcu. Zaplanowany temat prelekcji nosił tytuł „Ziołolecznictwo i techniki relaksacji”, jednak w czasie przebiegu wykładu aktywność słuchaczy i szerokie zainteresowanie również innymi sprawami rozbudowało tematykę tegoż spotkania o dodatkowe aspekty. Zagadnienie które zdominowało ten wieczór traktowało o relacjach międzypokoleniowych, o tradycjach i przekazach w relacjach rodzice – dzieci, a także o stosunku do samego siebie  i  członków naszych rodzin. Ponadto Pani Basia Rosiek uświadomiła nam jak ogromny wpływ na  zdrowie fizyczne mają nasze stany emocjonalne i godzenie się z tym co niesie życie.  Panie wymieniały się własnymi doświadczeniami, otwarły się na siebie nawzajem, wspominały własne dzieciństwo, po to aby dojść do wspólnego wniosku, że każda Kobieta – Matka niesie w sobie wielką wartość a relacje jakie buduje z dziećmi mają duży wpływ na  kształtowanie ich przyszłości.  Były również ćwiczenia relaksacyjne, które wzbudziły dużą radość wśród uczestników. Rozstając się bardzo późnym wieczorem, Panie wyraziły chęci ponownego, rychłego spotkania.  Biorąc pod uwagę nastroje i wzajemne relacje między Paniami można by rzec, że zbliżamy się do siebie coraz bardziej, powstał już hymn naszego Stowarzyszenia, a atmosfera spotkania była przesiąknięta wzajemną życzliwością i przychylnością.  

Gospodynie z KGW Glinka pod przewodnictwem Pani Danusi Kołodziej  zadbały o zastawiony stół na tymże spotkaniu, serdecznie dziękujemy za wspaniałe ciasta i zimną płytę oraz napoje.

 Następnym działaniem projektu będzie kurs kulinarny, który rozpoczynamy już 3 października 2016 r.,  tym razem gościć będziemy w Wiejskim Domu Kultury w Soblówce. Kurs obejmuje 40 godz. rozłożonych wg planu, będzie prowadzony przez Kucharza - Pana Józefa Pytlarza.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do pracy w naszym Stowarzyszeniu, jest ono otwarte dla Kobiet i Mezczyzn w kazdym wieku, mających pozytywną energię i dużo pomysłów na wspólne spędzanie czasu.

kontakt: 33/8647 036.

 link do galerii foto: http://www.ujsoly.com.pl/z-zycia-gminy/spotkanie-stwoarzyszenia-na-rzecz-rozowju-gminy-ujsoly-1250,3.html


 

Hymn Stowarzyszenia


1.    Słonko wstaje na Ujsołak raniutko,
Sytka garnom do roboty warciutko.

Refr.  Kraino radości, ujsolsko dziedzino
    Przychodźcie tu wszyscy skąd ino.

2.    Nase Gospodynie siumne som,
W śtyrek kołak na Ujsołak działajom.

3.    Złatno, Soblówka, Ujsoły i Glinka
To ujsolsko jedna teraz jes klika.

4.    Załozyły stowarzysyni wsytkik koł,
Bydom działaj wspólnie teraz dlo Ujsoł.

5.    Robiom wodki i nalewki bogate,
Warzom dobrze, piekom bukty puchate.

6.    Kiedy Hody Wawrzyńcowe w Ujsołak,
rozne dania regionalne na stołak.

7.    Promujemy Nasom ziymie ujsolskom,
Strojem, śpiewem, no i gwarom ludowom.

Refr.  Kraino radości, ujsolsko dziedzino
    Przychodźcie tu wszyscy skąd ino.

 


 

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Ujsoły

34-371 Ujsoły, ul. Bystra 1

Regon 072894346, NIP 553-22-87-967

 

I SPOTKANIE

W dniu 11 maja 2016 roku, w Geo-Parku Glinka odbyło się I Spotkanie Informacyjno- Integracyjne Członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Ujsoły.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Ujsoły,  jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem działajacym na rzecz wspierania wszechstronnego rozwoju Gminy Ujsoły.

W I spotkaniu  wzięło udział 25 osób, w tym, w dużej mierze Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Ujsoły, obecny był również Wójt Gminy Ujsoły Pan Tadeusz Piętka oraz Dyrektor Centrum Kultury Jolanta Kołodziej. Wydarzenie to zostało zaplanowane w celu przedstawienia kierunków działań Stowarzyszenia w najbliższej  przyszłości oraz wyszukania  wspólnych celów wnoszących nie tylko dobro dla poszczególnych członków ale i korzyści sprzyjające rozwojowi całej, naszej gminy. Pan Wójt zachęcił nas do realizacji projektów dzięki którym wiele ciekawych a jednocześnie zapomnianych miejsc zostanie odrestaurowanych i przekazanych dla społeczeństwa jako „perły” spuścizny kulturowej Gminy Ujsoły. Jesteśmy powołani do pielęgnowania tych „pereł”,  są to m.in. kapliczki, pojedyncze lub zbiorowe mogiły, pozostałości huty szkła w Złatnej, to również poezja, stroje regionalne, kulinaria, rękodzielnictwo i to całe bogactwo regionu, dzięki funduszom unijnym, przy udziale nakładu pracy własnej, ma szansę na nowo odrodzić się i zaistnieć dla młodych pokoleń. W głowach Członków Stowarzyszenia pojawiły  się już pierwsze  pomysły i propozycje,  teraz tylko pozostaje przekuć je w rzeczywistość.  Wszyscy jesteśmy świadomi, że ważnym elementem w realizacji zamierzeń jest szeroko pojęta współpraca, koleżeńskie wsparcie i uznanie nas jako „MY”,  w czasie tego pierwszego spotkania staraliśmy się stworzyć dogodną atmosferę do tej współpracy.